Beyin Tümörü Belirtileri

Beyinde Tümör Belirtileri

Beyinde tümör belirtileri nelerdir ?

Beyin tümörü günümüz hastalıklarının en kötülerindendir.Bu hastalıktan kurtulmanın başlıca yolu erken teşhis ve tedavidir.Beyindeki tümörü anlamanın çeşitli yolları vardır.Bunlar insan hayatı için çok önemli verilerdir.Bu veriler sayesin erken teşhis edip tedaviye başlamak hasta için umut verici bir gelişmedir.Genelde bu hastalık stresli ve yaşlı insanlarda görülür.Radyasyona maruz  kalmada hastalığa neden olan önemli bir faktördür.Sizler için için beyin tümörü teşhisi ve tedavisi için bilgileri bir arada topladık umarız faydalı ve yararlı olur yorumlarınızı esirgemeyiniz.

Prof. Dr. Barış YASA

Beyinde Tümör Belirtileri Nelerdir ?

Beyin tümörleri yeni doğan bebekler dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülebilir. Baş ağrısı çekenlerin %60´ında görülen bu hastalığın belirtileri şöyle sıralanıyor.
Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Canbaz cevaplıyor.

Beyin tümörleri hangi yaşlarda görülür ?

Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülürler. Orta yaş sonrası özellikle kanserli hastaların büyük bir bölümünde kanserin yayılması ile beyinde tümör ortaya çıkabilir.

Beyin tümörlerinin belirtileri nelerdir ?

Beyin tümörlerin belirtilerini şöyle sıralayabiliriz :

Baş ağrısı, beyninde tümör olan hastaların ancak %60 ında baş ağrısı görülür. Bu ağrı genellikle son birkaç aydır ortaya çıkmıştır ve gittikçe şiddetlendiğini ifade eder hastalarımız.

Bulantı kusma, Baş ağrısı ile birlikte bulunması ve özellikle birkaç gün yada haftadır mevcut olması önemlidir.Ancak burada baş ağrısı ve kusmanın uzun sürelerdir var olması migren düşündürür.

Çift görme ve görme bulanıklığı, Baş ağrısı ile birlikte veya baş ağrısı olmaksızın ortaya çıkan çift görme, bulanık görme, görmenin azalması beyin tümörlerinin ilk belirtisidir.

Kol ve bacakta kuvvetsizlik, beceriksizlik, dengesizlik, Son zamanlarda ortaya çıkan vücudun sağ yada sol yarısında uyuşmalar, ellerde güçsüzlük, uyuşukluk , beceriksizlik görülebilir . Yürürken “sarhoşvari yürüme” ve “dengesizlik” bir beyincik tümörünün belirtisi olabilir.

Konuşma bozukluğu, Konuşamama, anlama güçlüğü, konuşurken yanlış kelime ifadeleri yada sarhoşvari konuşma keza beyin tümörlerinin ilk bulgusu olabilir.

Sara nöbetleri (epilepsi), Bilinç kaybı olarak yada olmaksızın istem dışı kasılmalar, panik atak tarzında kendini kötü hissetmeler bir epilepsi çeşidi olabilir. Özellikle 20 yaş sonrası ortaya çıkan bu tarz nöbetler aksi ispatlanana kadar beyin tümörüne bağlı olduğu düşünülerek araştırılmalıdır.

Beyin Tümörlerinin oluşumunun sebebi nedir ?

Beyin tümörlerinin kesin sebebi henüz bilinmemekle birlikte kalıtımın, çevre kirliliğinin önemli faktörler olduğu düşünülmektedir.

Erken teşhisin önemi nedir?

Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Bunun için hastanın bedeninde olan değişiklikleri erkenden fark edebilmesi ve vakit kaybetmeden hekime başvurması gerekmektedir.

Beyin tümörünün erken belirtileri var mıdır ? Bunlar nelerdir ?

Son zamanlarda artan, daha öncekilerden farklı baş ağrısı, görme azalması, işitme ve koku hissinin azalması ya da kaybı, kafa tasında ortaya çıkan şişlik, sık sık bayılmalar beyin tümörü belirtisi olabilir.
Küçük boyutlarda erkenden teşhis edilen tümörlerde hasta tedavisinde çok daha iyi sonuç alınabilecekken büyük boyuta ulaşmış tümörlerin tedavisi daha zor ve tehlikeli olabilmektedir.

Her başağrısı beyin tümörünü mü işaret eder ? İlk işaret başağrısı mıdır?
Burada baş ağrısının uzun sürelerdir var olması ilk etapta migren düşündürür.

Ancak beynin kendisi ağrıya hassas bir organ olmadığından beyinde gelişen bir tümör belirli bir büyüklüğe erişene kadar pek baş ağrısına sebep olmaz. Özellikle büyüme hızı fazla tümörlerde baş ağrısı görülürken, yavaş gelişen beyin tümörlerinde beyin geriye çekilerek tümöre yer açabilir bu taktirde çok büyük boyutlarda dahi baş ağrısı hastada görülmeyebilir.

Beyin tümörleri nasıl tedavi edilir ?

Beyin tümörlerinin günümüzde pek çok tedavisi mevcut olmakla beraber ana başlıklar halinde özetlersek..

Birinci seçenek Cerrahi; Tümörün en hızlı ve en etkili bir şekilde vücuttan alınarak yok edilmesi ancak cerrahi ile gerçekleştirilebilir.

İkinci başvurduğumuz yöntem Radyoterapi ;Özellikle habis beyin tümörlerinde cerrahi sonrası ek tedavi olarak uygulanır.
Üçüncü yöntem ise Kemoterapi; Yine habis beyin tümörlerinde cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi ile birlikte yapılır.

Bir önceki yazımız olan Öksürük ve Gıcıktan Kurtulmanın Yolları başlıklı makalemizde gıcık ve öksürük, öksürüğe iyi gelen şeyler ve öksürükten kurtulma hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Aramalar

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Gizem diyor ki:

    Iyi günler benim kafamın sol arka tarafinda bir agri var 2 3 dk sürdükten snra sol kolumun arka kisminda gerilme başlıyor (aynı zamanda benim sol kolumda kırleclenme mevcuttu) kafamın arkasındaki agri bittikten sonra sol dirseğimin biraz yukarısında gerilme başlıyor bu gerilme bacaklarımda da oluyor ara sıra midem bulaniyor ama kusma yok ve anlımda da agri oluyor korkmalımıyım sizce nedenleri nelerdir

    1. admin diyor ki:

      Malesefki bizim bu konularda bir bilgi veya birkimimiz yok. İlk olarak korkmamanızı baş ağrısının her insanda olabilecei ve bende dahil kafamın arkasında yanında ve alnımda ara sıra olduğunu söylemek istiyorum. Size şiddetle uzman bir doktora danışmanızı öneriyorum.

Yorum Yaz